ایده های ساده برای کمک به فرزندتان برای ایجاد اعتماد به نفس و آماده شدن برای موانع زندگی

کودکان خردسال به عوامل متعددی در محیط اطراف خود حساس هستند که می تواند اعتماد به نفس آنها را بشکند یا ایجاد کند. از این رو، درک چگونگی ایجاد اعتماد به نفس در کودکان برای ایجاد یک تصویر ایمن از خود مهم است. اعتماد به نفس برای کودکان ضروری است زیرا نقش مهمی در تعیین موفقیت آنها در تحصیلات و سایر زمینه های مورد علاقه دارد. همچنین آنها را قادر می سازد تا با چالش های خود برای رسیدن به اهداف بلندمدت خود مقابله کنند. این مقاله به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه در کودکان اعتماد به نفس ایجاد کنید و برخی از فعالیت های اعتمادساز را برای کودکان ارائه دهید.

چگونه در کودکان اعتماد به نفس ایجاد کنیم

ایجاد اعتماد به نفس در کودکان مستلزم تلاش و تصدیق مداوم است. همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، عزت نفس و اعتماد به نفس آنها در شخصیت آنها منعکس می شود و در نهایت زندگی آنها را شکل می دهد. بنابراین در اینجا چند نکته برای کمک به ایجاد اعتماد به نفس در کودک وجود دارد

1-الگو باشید: به فرزند خود نشان دهید که چگونه باهوش و با اعتماد به نفس باشد از طریق غلبه بر موقعیت های دشوار. حتی زمانی که بهترین احساس را ندارید، سعی کنید خود را با اعتماد به نفس نگه دارید و برای آنها الگو قرار دهید.
2-از ناراحت شدن بیش از حد خودداری کنید: ناراحت شدن به خاطر چیزهای جزئی که طبق برنامه ریزی انجام نمی شود، الگوی بدی برای فرزند شما خواهد بود. درعوض، خودتان را جمع کنید و با رویکردی مثبت با موقعیت ها روبرو شوید.
3-محبت خود را ابراز کنید: کودکان به محبت و توجه نیاز دارند که فقدان آن ممکن است باعث شود آنها تصور کنند که قادر به دوست داشتن نیستند. این ممکن است بر اعتماد به نفس کلی آنها تأثیر بگذارد و مانع رشد شخصیت آنها شود.
4-برای موفقیت هایشان تشویق کنید: وقتی فرزندتان کاری را انجام می دهد، حتی کاری کوچک، آن را تصدیق کنید و از او قدردانی کنید. حتی دستاوردهای کوچک هم بزرگ هستند، بنابراین نادیده گرفتن آنها ممکن است انگیزه آنها را از بین ببرد.
5-اجازه دادن به عیوب: اغلب ممکن است همه چیز طبق برنامه پیش نرود که منجر به اختلالات کوچک در رشد کودک شما شود. فرزند شما به حمایت و تشویق شما نیاز دارد تا در چنین شرایطی با اطمینان خاطر بر این مشکلات غلبه کند.

6-به آنها اجازه دهید ایده های خود را به نمایش بگذارند: فرزندتان را تشویق کنید تا صحبت کند و احساسش را در مورد مسائل بیان کند. آنها فقط در صورتی به شما و ایده های شما احترام می گذارند که شما هم همین کار را برای آنها انجام دهید. علاوه بر این، دادن اعتماد به نفس به آنها برای صحبت کردن، عزت نفس آنها را افزایش می دهد.
7-آنها را تشویق کنید تا چیز جدیدی را امتحان کنند: به آنها اجازه دهید تا علایق خود را زودتر پیدا کنند. به عنوان مثال، یک فعالیت بدنی یا سرگرمی های مختلف مانند رقص، موسیقی، ورزش یا کاردستی را معرفی کنید و اجازه دهید مورد علاقه خود را انتخاب کنند.
8-تفاوت های آنها را بپذیرید: هر کودک توانایی های متفاوتی دارد. برخی ممکن است از نظر فکری باهوش تر باشند، در حالی که برخی ممکن است خلاق باشند یا در ورزش برتر باشند. به آنها کمک کنید به جای اینکه آنها را مجبور به دنبال کردن علایق خود کنید، در زمینه ای که انتخاب می کنند بدرخشند.
9-نحوه پذیرش شکست را به آنها بیاموزید: کودکان خردسال ممکن است پس از تجربه شکست بی انگیزه شوند. بنابراین، آنها باید یاد بگیرند که چگونه با شکست کنار بیایند، بایستند و بیشتر تلاش کنند. به عنوان والدین حمایت کنید و آنها را تشویق کنید که به تلاش خود ادامه دهند.
10-پشتکار و سخت کوشی آنها را تحسین کنید: وقتی فرزند شما به طور مداوم برای رسیدن به چیزی تلاش کرده است، حتی اگر به هدف خود نرسیده است، از تلاش او تحسین کنید. این نشان می دهد که برنده شدن به اندازه یادگیری از تجربه مهم نیست.

11-اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید: اهداف غیرواقعی فقط باعث می شود که کودکان احساس بی انگیزگی کنند و در صورت عدم دستیابی به آنها دست از تلاش بردارند. بنابراین، اهداف کوتاه مدت تعیین کنید و اهداف آسانی را برنامه ریزی کنید که فرزندتان با کمی تلاش می تواند به آنها دست یابد. حس موفقیتی که تجربه می کنند، آنها را تشویق می کند تا سخت تر کار کنند.
12-آنها را با دیگران مقایسه نکنید: فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید. مقایسه کردن با کودکان دیگر منجر به ناامنی و حسادت می شود. همچنین کودک را از تسلط بر مهارت هایی که به آنها علاقه دارد محدود می کند.
13-به تصمیم گیری مستقل اجازه دهید: به کودک خود فضایی بدهید تا مستقل تصمیمات کوچک بگیرد. این به آنها قدرت می دهد و به آنها احساس واجد شرایط بودن برای کنترل کارهای کوچک در زندگی روزمره می کند.
14-روی نقاط قوت آنها تمرکز کنید: به جای اشاره به ایرادات و ضعف های آنها، به نقاط قوت آنها توجه کنید. سپس، آنها را تشویق کنید تا از این نقاط قوت برای بهبود خود استفاده کنند. این به آنها انگیزه می دهد تا در فعالیت های مورد علاقه خود بهتر عمل کنند.
15-به آنها مسئولیت بدهید: با محول کردن کارهای کوچک در خانه به آنها شروع کنید، مانند آبیاری هر روز گیاهان. حتی اگر از کارهای خانه لذت نبرند، ناخودآگاه از احساس نیاز در خانه اعتماد به نفس پیدا می کنند.

فعالیت های اعتمادسازی برای کودکان

در اینجا چند فعالیت سرگرم کننده برای کمک به افزایش اعتماد به نفس در کودکان آورده شده است:

1-جعبه آینه
برای این فعالیت به یک جعبه مقوایی و یک آینه نیاز دارید. در یک طرف سوراخ ایجاد کنید و آینه را رو به طرف مقابل سوراخ قرار دهید. اکنون از هر کودک بخواهید به صورت جداگانه داخل جعبه را نگاه کند و آنچه را که می بیند به شما بگوید. وقتی خود را در آینه دیدند، به آنها بگویید که به خاص ترین فرد نگاه می کنند. دوست داشتن خود، کلید رسیدن به شخصیتی مطمئن تر و مطمئن تر است.
2-سازماندهی

یک تکه کاغذ، مداد و یک خط کش بگیرید. از بچه ها بخواهید چهار ستون بکشند: هر کدام یک ستون برای تاریخ، شماره سریال، کار باید انجام شود و مهلت. این فعالیت به آنها کمک می کند اولویت های خود را سازماندهی کنند. هنگامی که آنها در مورد آنچه باید انجام شود روشن باشند، آنها با اطمینان بیشتری به وظایف خود برخورد خواهند کرد.
3-خود توصیفی
در این فعالیت گروهی، هر کودک باید خود را در پنج خط مثبت توصیف کند. پس از اتمام، گروه باید بحث کند و یک خط دیگر به آن پنج خط اضافه کند. این باعث می شود که بچه ها احساس کنند مورد تایید و دوست داشتن همسالان خود هستند و اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد.
4-با ریتم برقصید

بیشتر بچه ها عاشق رقصیدن هستند، اما برخی ممکن است خجالتی تر از آن باشند که خود را شل کنند. این فعالیت از شما می‌خواهد که چشمان همه بچه‌ها را ببندید و از آن‌ها بخواهید با آهنگی که می‌نوازید تکان بخورند. وقتی بچه‌ها متوجه می‌شوند کسی آنها را تماشا نمی‌کند، کمتر احساس خجالت می‌کنند و خودشان را رها می‌کنند. این باعث افزایش اعتماد به نفس آنها می شود و آنها را راحت می کند تا شل شوند.
5-ساختمان داستان
کودکان را تشویق کنید تا با این فعالیت داستان سرایی صحبت کنند. با قاب بندی اولین جمله شروع کنید و سپس از هر کودک بخواهید با اضافه کردن خط بعدی به داستان، آن را مطرح کند. اطمینان حاصل کنید که همه نوبت دریافت می کنند. صحبت کردن در جمع به کودکان کمک می کند تا در مقابل جمعیت جسارت و بیان بیشتری داشته باشند و در نتیجه اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد.
6-خود ارزیابی
این فعالیت را می توان در پایان هر روز انجام داد. پنج دقیقه وقت بگذارید و از کودک بخواهید هر کاری را که در طول روز انجام داده است به خاطر بسپارد. حال، از آنها بپرسید که آیا معتقدند خوب، بد یا معتدل بودند و چگونه می توانند روز بعد خود را بهبود بخشند. این فعالیت راهی عالی برای مقابله با مسائل مربوط به احترام در کودکان است و حس شایستگی را ایجاد می کند.
منابع
momjunction.com

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)