مهارت حرکتی اساسا به توانایی فعال کردن برخی از عضلات بدن برای رسیدن به یک هدف یا منظور خاص گفته می شود. برای اینکه فرد بتواند آگاهانه و به طور کنترل شده عضلاتش را حرکت بدهد، اول باید توانایی “احساس” حرکت عضله را داشته باشد.

مشکلات مربوط به مهارت های حرکتی زمانی به وجود می آیند که فرد برای انجام عمل مورد نظرش قادر به حرکت نباشد یا توانایی حرکتش را از دست بدهد. این مشکلات روی عملکرد بچه ها در مدرسه و انگیزه آنها برای یادگیری تاثیر منفی قابل توجهی می گذارد.

این واقعیت که مهارت های حرکتی تأثیر زیادی روی روند یادگیری کودکان دارند، چنین مشکلاتی را به مساله مهم و بزرگی به خصوص برای والدین تبدیل می کنند. برای همین والدین باید فرزندانشان را از نظر وجود ضعف در مهارت های حرکتی ارزیابی کنند و در صورت تشخیص این موارد حتما به آن توجه کنند.

در ادامه به برخی از مشکلات مربوط به مهارت های حرکتی در کودکان اشاره می کنیم:

  • دست خط ناخوانا
  • دشواری در نوشتن حروف
  • مشکل در تمرکز و سازماندهی کردن افکار
  • عدم کپی صحیح و درست از روی صفحه کتاب یا تخته
  • پرش از بخشی از قسمت های صفحه کتاب
  • نشستن یا ایستادن نادرست و بد

توجه: برخی از مشکلات مربوط به مهارت های حرکتی و به ویژه مواردی که در کودکان مشاهده می شود، با استفاده از تمرینات مخصوص مهارت های حرکتی برطرف می شوند. MentalUP یک نرم افزار فکری علمی و آموزشی است که توسط دانشگاهیان و مربیان ساخته شده است و به کودکان کمک می کند تا با انجام یک سری تمرینات سرگرم کننده روزانه، حافظه و تمرکزشان را تقویت کنند.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)